Почетна страна

Хургада

Хургада е единствена дестинација каде што можете да уживате во прекрасните плажи, чистото и топло Црвено Море, шопинг, бројни екскурзии и египетска традиционална храна. Зафаќа 80 километри од брегот на Црвеното Море и е поделен на Сакал, Ел Дахар и Ел Мемшу, заедно со уште три нови туристички центри - Сахл Хашеш, заливот Макади и заливот Сома. Новоизградените хотели и бројните луксузни одморалишта го одземаат здивот со својата убавина, а во комбинацијата со локалниот начин на живот даваат вистинска слика за Египет. Сигурно е дека ќе одморите, но и добро ќе се забавувате. Ако се прашувате што нуди Хургада 2022 година, погледнете ја нашата понуда за хотели и аранжмани.

3 min

Хургада е една од најважните туристички дестинации во светот! Тоа е бисер на Црвеното Море. Во Хургада можете да уживате во прекрасните плажи, чистото и топло море, шопингот, бројните екскурзии и египетската традиционална храна. Сигурно е дека ќе одморите, но и добро ќе се забавувате. Сè уште се прашувате што се има да ви понуди лето во Хургада 2022 година?

Хургада порано беше мало рибарско село на Црвеното Море, но денес овде ве очекува брег долг 80 километри, полн со одлични хотели од сите категории. Првите хотели се изградени во раните седумдесетти години, а денес Хургада е најпознатото и најатрактивно летувалиште во Египет. Има повеќе од 300 одлични хотели во кои уживаат туристи од целиот свет. Хургада е град кој се наоѓа на другата страна на Црвеното Море во близина на Источна Сахара, тој е многу поживописен и прилично поевтин во споредба со Шарм Ел Шеик и јужниот дел на Синајскиот Полуостров.

Доколку ви се допаѓа топлото море во Хургада, сигурно ќе уживате, бидејќи температурата на морето е околу 28 степени, додека температурата на воздухот е до 40 степени во текот на летните месеци. Морето е тиркизно и кристално чисто, додека песокот е златен, фин и убав како памук. Хургада е првата нуркачка база на Црвеното Море и една од првите пет дестинации за нуркање во светот, а таа е вистински рај за љубителите на откривањето на подводниот свет. Црвеното Море е исклучително богато со различни растителни и животински видови. Покрај многу различни риби, морски желки, сигурно ќе видите и делфини. Присутниот ветер, а сепак мирното море се идеални за разни спортови на вода. Најпопуларни се едрењето и сурфањето, но и  parasailing, kitesurfing, snorkeling и други.

Хургада има многу добра позиција и нуди голем број на различни екскурзии. Задолжително посетете ги пирамидите во Каиро, рајските острови, бедуинското село и пустината, а тука е и Луксор со својата богата историја и прекрасните храмови. Посебна атракција за туристите е јавањето камила и откривањето како се прави папирус.

Во Хургада ќе најдете и богат ноќен живот и добро време. Секој хотел во Хургада има бар и диско, така што забавата е загарантирана. Покрај тоа, во центарот на Хургада се наоѓаат некои од одличните дискотеки: Little Budha, Elements и други, кои свират рок музика, хаус, диско, па дури има и популарни диџеи. Ваше е да го изберете вашето идеално поминување на времето.

И за љубителите на шопинг, Хургада има многу да понуди. Големи чаршии, продавници за сувенири и продавници на секој агол. Можете да купите квалитетен памук, кожни предмети, сребрен и златен накит, египетски сувенири, предмети од алабастер и папирус, интересни зачини. Продавачите се малку напорни, нема цени, па не заборавајте да се пазарите со нив. Имајте на ум дека цените се многу повисоки во однос на квалитетот на производот, а доколку навистина ви се допаѓа некој производ, задолжително спуштете ја цената на најмалку двојно поевтина од почетната.

Хургада е град поделен на областите Сакалу, Ел Дахар и Ел Мемшу, заедно со три нови туристички центри – Сахл Хашеш, заливот Макади и заливот Сома. Новоизградените хотели и бројните луксузни одморалишта го одземаат здивот по својата убавина, а во комбинација со локалниот начин на живот даваат вистинска слика за Египет. Хургада е осветлена од сонцето во текот на целата година, има неверојатно убави плажи, корални гребени, но и чаршии, ресторани, клубови.

Хургада има толку многу да им понуди на своите туристи, па ќе уживате во тоа максимално и ќе се вратите дома полни со прекрасни впечатоци и спомени од вашиот одмор. Летото во Хургада 2022 година ве очекува.

Изберете дел од Хургада за вашиот совршен одмор!

Египет

Египет

Najlepša destinacija za letovanje 2022 – Egipat! Sunce tokom cele godine, toplo i čisto more, kratak put, prava vrednost za Vaš novac? Egipat ima sve to!

Хотели за млади во Хургада
Hurgada

Хотели за млади во Хургада

Одењето во Египет само по себе е голема авантура и привлекува голем број млади авантуристи. Поради таа причина, Хургада е многу популарна меѓу младите патници.

Најдобрите хотели во Хургада

Најдобрите хотели во Хургада

Početna
Last minute
Hit ponude
Kontakt