Почетна страна Шарм ел Шеик

Шарм ел Шеик

На самиот југ на Синајскиот Полуостров се наоѓа едно од најпопуларните одморалишта во Египет - Шарм ел Шеик. Опкружен е со Црвеното Море и прекрасни песочни плажи. Покрај различните атракции што ги нуди, Шарм ел Шеик е познат и по прекрасните корални гребени и подводниот свет со различни бои. Затоа, таа е една од омилените дестинации за нуркање и уживање во гледањето на подводниот животински свет во различни, светли бои.

Beach Albatros Sharm el Sheikh

Шарм ел Шеик се наоѓа во азискиот дел на Египет, на полуостровот Синај. Од главниот град на Египет, Каиро е оддалечен 480 километри. Овој познат град во Египет лежи на заливот Акап. Брегот се протега на 50 километри и се состои од три корални заливи: Залив Наама (Naama Bay), Залив Ајкула (Shark Bay), Залив Набк (Nabq bay) .

Заливот Наама, исто така најпопуларниот центар за туристи, е познат по шеталиштето покрај брегот каде што има многу хотели, кафулиња, продавници и традиционални ресторани. Во текот на целото патување ќе можете да уживате во специјалитетите на арапската кујна, бидејќи популарните египетски зачини ќе ви овозможат да уживате со сите сетила.

Во текот на денот, туристите уживаат на плажата Хаама Беј во градот, додека навечер уживаат во посета на некои од баровите или пабовите. Исто така, за сите љубители на игрите на среќа, Шарм ел Шеик има неколку големи казина.

Новиот дел од градот Сохо се разликува од стариот, но е подеднакво интересен. Го красат музичката фонтана, бројните атракции на шеталиштето, како и голем број модерни кафулиња. Во близина е Стариот пазар каде што можете да купите сувенири, традиционални слатки, зачини и многу други производи.

Шарм ел Шеик – празник за паметење

Пливањето во тиркизното, топло и чисто море ќе ви остави незаборавен впечаток. Температурата на водата, во зависност од годишното време, варира помеѓу 20 и 28 степени, додека температурите на воздухот во зима се движат од 20 до 33 степени. Морето е богато со риби и корали со различни бои. Затоа Шарм ел Шеик е познат како рај за нуркачите, а е препознатлив по прекрасните корални гребени и подводниот свет кој го одзема здивот.

Плажите во Шарм ел Шеик се песочни, а длабочината на водата постепено се зголемува, поради што е вистинско летувалиште во Египет за семејства со деца. Домаќините се познати по својата љубезност и посветеност, поради што туристите се чувствуваат удобно тука и заминуваат на одмор задоволни и полни со впечатоци.

Barcino Tours во Шарм ел Шеик ви нуди хотели со 5 ѕвезди со докажан квалитет. Покрај сите погодности што ги нуди хотелот, ќе можете да ја посетите и запознаете дестинацијата со локални екскурзии и нашите водичи.

Доколку сакате ексклузивно патување, Шарм ел Шеик е идеалното место за вас и вашето семејство. Ќе уживате во сите привлечности на Синајскиот Полуостров. Можете да дознаете повеќе за нашата понуда, цени и датуми со јавување на еден од броевите или можете да не посетите во најблиската филијала на Barcino.

Početna
Last minute
Hit ponude
Kontakt