Почетна страна Бодрум

Бодрум

Бодрум има исклучително добра позиција, се наоѓа помеѓу Кушадаси и Мармарис, на брегот каде се спојуваат Медитеранот и Егејското море. Бодрум нуди поглед на грчкиот град Кос, па можете да го посетите грчкиот брег за време на вашиот престој.

Бодрум го нарекуваат и „Источен Сен Тропе“ поради големиот број луксузни хотели покрај заливот, прекрасните песочни и камчести плажи и зеленилото. Исто така е украсен со прекрасно уредени пристаништа. Исто така, овој турски град има богата историја, а доказ за тоа се бројните градби кои вреди да се посетат.

Културно и историско наследство и еден од симболите на Бодрум е тврдината од 15 век, која се наоѓа помеѓу две пристаништа. Покрај тврдината, една од познатите градби во Бодрум е и Мавзолејот во Халикарнас од 350 п.н.е., познат како едно од седумте светски чуда.

Градот е препознатлив и по Старата градска порта на Миндос и камените ветерници кои го привлекуваат вниманието на туристите. Она што не смеете да го пропуштите да го посетите во Бодрум е замокот Свети Петар, кој се наоѓа na најпознатото пристаниште во Бодрум. Денес, замокот е претворен во мавзолеј и во него се наоѓа Подводниот археолошки музеј.

7 магични плажи на Бодрум

Поради добрата позиција на брегот на Егејското и Медитеранот, Бодрум има многу плажи со сино знаме за квалитетот на водата:

  1. Една од најпознатите плажи за млади и туристи кои сакаат активни одмори е плажата Фенер .
  2. Плажата Гумуслук се препорачува за туристи кои уживаат во хедонистички одмор пиејќи вино и уживајќи во специјалитети од риба.
  3. Идеална за семејства и мали деца поради постепеното влегување во водата, е плажата Битез .
  4. Ситната и долга песочна плажа Гумбет е една од најпопуларните плажи во овој регион и се препорачува на сите групи туристи поради разновидните капацитети.
  5. Изолирана од центарот на градот, магичната плажа Багла е место каде покрај уживањето во пливање и сончање, можете да се пробате и во јавање камили.
  6. Во истоименото село се наоѓа плажата Торба . Местото е шармантно и мало, но доста живо и со многу содржини.
  7. Плажата Кадикалеши е на околу 10 километри од центарот на Бодрум, песочна и опкружена со насади со цитрус.

Бодрум е место за сите групи туристи, наменет е за семејствата но и за младите, поради многуте капацитети. Без разлика дали сакате да уживате само во песочните плажи и сонцето, или сте љубители на историјата и ноќниот живот, Бодрум ви нуди многу можности за одмор и релаксација. Доколку ви се допадна оваа приказна за Бодрум и сакате да го поминете летото 2022 година таму, резервирајте аранжман со јавување на еден од броевите или посетете не лично во некоја од експозитурите низ Србија!

Pogledajte ponudu smeštaja u Bodrumu

Pogledajte ponudu smeštaja u Bodrumu

Početna
Last minute
Hit ponude
Kontakt