Почетна страна Индија

Индија

Берберница на отворено, пробивањето низ ордата рикши, возбудливо јавање слонови и прекрасни згради со црвен песок се најимпресивните искуства од нашата посета на Индија! Една од најнаселените земји во светот ви нуди уникатно туристичко искуство различно од вообичаената тура на некоја нова дестинација, бидејќи Индија е свет сам за себе, место каде животот тече поинаку од се што сте виделе досега.

3min

Индија излегува на Индискиот Океан на југ, Бенгалскиот Залив на југоисток и Арапското Море на југозапад.  Нејзината одлична географска положба, граничи со Непал, Кина, Бутан, Бангладеш, Мјанмар и Пакистан, отсекогаш привлекувала патници. Култура и историја стари преку 4.000 години, испреплетување на различни религии, традиции, луѓе, се она што и дава посебен шарм на Индија. Живописната и волшебна Индија е цел пакет од север кон југ, исток и запад. 

Главниот град Њу Делхи се наоѓа на северот на земјата, кој заедно со стариот дел на Делхи формира агломерација со вкупно население од околу 20 милиони. Бидејќи Њу Делхи и Делхи формираат административна единица која е единствена, Индијците често ги нарекуваат двата града Делхи. Варанаси е еден од најсветите градови за Индијците, се наоѓа на реката Ганг, аџиите некои од своите ритуали ги изведувале тука на реката Ганг, која е многу важна за луѓето во Индија. Џајпур се наоѓа во срцето на Раџастан, познат и како розов град, поради големиот број згради обоени со таа боја. Џајпур е познат по своите занаетчии, па тука можете да купите сувенири како, чевли од кожа од камила, дрвени скулптури, шарени материјали. 

Исклучете ги телефоните, препуштете им се на луѓето, културата, религијата, Индија е земја која ќе ве убеди дека навистина можете да се опуштите и да уживате во мир и спокојство без метеж и врева. 

Корисни информации 

Валута во Индија е индиската рупија (INR). Тековниот сооднос е 1 EUR = 87 INR и 1 USD = 73 INR. На патувањето можете да носите евра или долари. 

Официјален јазик е хинди, англискиот е во употреба. Официјално, според уставот, тие сè уште имаат во употреба 21 јазик . 

Виза е потребна за државјани на Република Србија. Визата и сите дополнителни информации може да се добијат во Амбасадата на Индија во Белград на адреса Ѓорѓе Радојловиќа 7а.
На граѓаните на Република Србија не им е дозволено да добијат виза или туристичка пропусница на аеродромите/граничните премини. 

Вакцината не е неопходна за патување во Индија, но на патниците им се препорачува да се консултираат со лекар и да одлучат дали сакаат да примат вакцина. Препорачливо е да се јавите во Институтот за тропски болести. Општата санитарна ситуација во Индија е сложена и бара голема претпазливост при консумирање вода, храна и одржување на лична хигиена. Консумирајте само флаширана вода. 

Кога е најдобро време за посета на Индија? Најдобро време за патување во Индија е помеѓу октомври и април. Минималната просечна годишна температура е околу 20 ° C. Без разлика на периодот кога се патува во оваа земја, потребно е да се понесе облека за сите годишни времиња. Температурите може да бидат многу ниски ноќе, а високи температури се бележат во текот на денот. 

Летовите за Индија најчесто се реализираат со трансфери во Цирих, Доха, Франкфурт, Истанбул или Абу Даби. 

Храна: Индија не ве остава рамнодушни. Кога станува збор за кујната, ваше е да се препуштите на разновидноста, мирисите и вкусовите. Поради разновидноста на кујните може да се поделат на минимум четири региони. Она што ги врзува сите четири се житарките како ориз, пченица, пченка, кои се служат во комбинација со спанаќ, леќа… Лебот е идеален додаток на главните јадења. Ако сте вистински гурман, спакувајте се и тргнете се во Индија. Пробајте: панеер супа, досу, самосу, чаат .. 

Препорака за посета: Не пропуштајте ја посетата на Делија, Варанаси, Агра, како и најпознатото чудо на Индија – Таџ Махал. Одлично е да ја посетите Индија за време на фестивалот Холи или Дивали, кој е најпознатиот фестивал на светлина. Индија е она што се памети, ваше е да ги отворите сите сетила и да уживате.

Početna
Hit ponude
Kontakt