Почетна страна Словенија

ИЗОЛА

Изола е жива и живописна медитеранска населба, која најмногу ја карактеризира љубезноста на локалното население.

5 min
Terme_Izola_Hotel_Mirta-6.jpg

Изола е жива и живописна медитеранска населба, која најмногу ја карактеризира љубезноста на локалното население. Главната економска гранка во Изола е убедливо туризмот. Сепак, остануваат старите навики, како што се риболов, производство на вино и маслиново масло.

Името Изола потекнува од латинскиот збор за „остров“ (инсула), на кој првпат бил основан. Но Изола не би била она што е денес, без идентитетот на локалното население, кое се труди да ја зачува локалната традиција и заедница на два народа: Словените и Италијанците, заедница на два јазика и љубовта кон нивниот ист роден град.

Богатото и разновидно архитектонско наследство, интересните улици на стариот град и прекрасните камени портали раскажуваат интересна историја. Но, Изола е возбудлива и секој ден создава нова страница од историјата. Луѓето овде се живи, насмеани и полни со дух. Меѓу другото, ова се должи на честите културни настани и фестивали, спортски настани. Местото вибрира со позитивна енергија.

Историјата на Изола датира од времето кога беше прилично турбулентно. Поради исклучително поволните услови за живот кои владеат овде, првите доселеници дошле во бронзеното и железното време. Според пишаните извори, Изола за прв пат била спомната во Венецијанската повелба „Либер Албус“ во 932 година, под името Инсула. Повелбата зборува и за жителот Георгиус де Арментрези. Областа на современиот град потпаднала под римска власт во 178 п.н.е. и тие останале тука со своето влијание над 500 години. Првата населба била основана во 6 век.

Неизбежна атракција, кога сте во Изола, е археолошкиот локалитет Сан Симон. Сан Симон е културен споменик од национално значење. Пронајдени се археолошки ископувања на површина од 4 хектари. Во исто време беа откриени и остатоци од римски вили на брегот со комерцијални објекти и најголемото пристаниште. И двете го претставуваат најголемиот имот во Истра. Внатрешноста на овие вили е покриена со црно-бели мозаици со непроценлива вредност. Пристаништето со две пристаништа е типично римско, што овозможи приклучување на бродови дури и при посилни ветрови. Истражувачите пронајдоа остатоци од антички водни системи на неколку места меѓу ископувањата. Комплексот од римски вили лесно ги претставува сите аспекти на тогашната цивилизација, која се истакнала во Истра. Ѕидовите на станбениот простор, кои се откриени во 20 век, денес се во паркот, а во северниот дел има обновен поден мозаик. Јужниот дел на локацијата содржи коридор кој ја поврзува вилата со лакот. Зад вилата има остатоци од водоводен систем, кој обезбедувал вода за целиот комплекс.

Веднаш штом ќе пристигнете во Изола, се чувствува вродената жива и романтична атмосфера, која ве мами и остава незаборавен впечаток.

Поради медитеранската клима, која е присутна во Изола, областите околу брегот имаат благи зими и топли лета. Најмногу врнежи има во пролет и есен, додека летата се суви. Како што одиме на исток, климата станува поконтинентална. Благодарение на одличните карактеристики на веќе споменатата медитеранска клима и море, Изола се смета за омилен град на сите генерации во текот на целата година.

Значи, веќе споменатото име Сан Симон. Тоа е исто така летно одморалиште кое се состои од хотел Халиаетум, Хотел Мирта и Депаданас. Овде е уредена плажа, делумно песочна, делумно камчеста, а има и бетонски дел. Прекрасниот песочен залив со плиток влез во водата е погоден за мали деца. Шеталиштето што се наоѓа овде води до Белведере. Понатаму лево ако продолжите е Moon Bay, а десно е Dolphin Beach.

На крајот на полуостровот Изола се наоѓа уредно уредена градска плажа. Опремен е со тушеви, игралиште и возила за играње. До градската плажа се стигнува пеш, лоцирана на 200 метри од центарот на Изола.

Што се однесува до активностите во оваа област, има голем избор. Вие само треба да изберете еден. Има голем избор само за семејства или парови. Не се изоставени ниту активностите за постарите. Ако сте во група пријатели или колеги, ќе најдете такви варијанти, или ако сте спортист.

Додека сте во овој прекрасен град и запознавате пријателски и расположени локални жители или пробате словенечки кулинарски деликатеси, имајте на ум дека тука можете да поминувате и активно време. Ова може да вклучува: тенис, голф, риболов, сурфање, возење велосипед, нуркање, јавање коњи, одбојка, фудбал, веслање…

Изола нуди сеопфатна услуга за одмор. Посетителите можат да изберат еден од многуте хотели, апартмани или хостели. Локалната кујна е одлична и неизбежна, доколку сакате целосно да ја доживеете Словенија. Најдобрите ресторани имаат широк избор на локални деликатеси. Времето поминато на плажа е извонредно, како поради природните убавини, така и поради богатата туристичка содржина.

Terme_Izola_Hotel_Mirta-8.jpg
Početna
Hit ponude
Kontakt