Почетна страна Босна и Херцеговина

Јахорина

Во срцето на Балканот, на спојот на топла медитеранска и студена континентална клима, се наоѓа Јахорина, планинската убавина на Босна и Херцеговина. Највисок врв е Огорјелица 1916 м.н.в., потоа Сјениште (1910 м), Кошута (1907 м) и Црни Врх (1788 м).

2 min.

Јахорина се наоѓа југоисточно од главниот град Сараево, кој е оддалечен само 28 километри. Од Бања Лука е оддалечено 200 километри, а од Белград околу 320 километри. Близината на главниот град, добрите патни врски и близината до аеродромот ја прават оваа планина привлечна за посетителите од цела Европа.

Олимписката убавица Јахорина – од каде ова име?

Историјата на овој ски центар датира од изградбата на првата пруга во овој регион 1912 година од Пала до Пољица била изградена првата шумска пруга која била наменета за извоз на дрва. Железницата ја изградил Италијанецот Максим Фертинели, попознат како Малакорни. Понатаму, оваа линија се потпираше на железничката линија Вишеград – Сараево. Патен правец, кој првпат бил изграден во 1925 година. а кон врвот Јахорина тргна по трасата на пругата. По Втората светска војна, во 1945 г. младите направија пат од Требевиќ и Пала, сè до Рајската долина. Во седумдесеттите години се асфалтираа патиштата, што значително придонесува за поголема посетеност на Олимпискиот центар Јахорина. Првата специјална машина за чистење снег пристигнала на Јахорина во 1971 година. со што се овозможи воведување редовна автобуска линија Сараево – Јахорина.

По што е позната Јахорина?

Она што е карактеристично за зимувањето на Јахорина во 2022 година е тоа што не е само модерен туристички центар, туку е скијачки центар со богата традиција. А ако се прашувате од каде доаѓа името „Олимписка планина“, одговорот лежи во познатата 1984 година. Сараево беше домаќин на Зимските олимписки игри. Таа година на светот му се открија убавините на Босна и Херцеговина – Бјелашница, Игман, Јахорина и Требевиќ.

Програмата на овие Олимписки игри вклучуваше скијачки спортови организирани на следниов начин: алпско скијање на Бјелашница и Јахорина, боб и санкање на Требевиќ, биатлон, скокање и нордиско скијање на Игман и уметничко лизгање и хокеј на мраз во Зетра и Скендерија. На Јахорина беше организирано алпско скијање за жени во дисциплините спуст, слалом и велеслалом. За учество на овие Олимписки игри се пријавија 49 олимписки комитети, што е рекорд во историјата на Зимските олимписки игри.

 

Ски центарот Јахорина последниве години е во подем. Започнати се големи инвестициски проекти кои Јахорина ја ставаат на самиот врв на светските ски дестинации, како што се изградбата на најсовремениот систем за правење снег, уредувањето на скијачките патеки, нови лифтови и гондоли. Денес, Јахорина може да се пофали со најмодерниот систем за правење снег кој го поврзува целиот ски-центар, 46 километри алпски и 10 километри нордиски патеки. Скијачкиот центар располага со патеки за сите видови скијачи и сноубордери од почетници до најпребирливи. Има три сини патеки, десет црвени и две црни. Сите овие патеки се поврзани со систем кој вклучува една гондола, три лифтови со шест седишта, еден двосед и три ски-лифтови. Нивниот капацитет е 17.000 скијачи и бордери на час.

 

Она што ја прави посебна оваа планина се ски-школите и скијачките градинки. Посебно внимание се посветува на најмладата популација овде. Детскиот град се наоѓа на почетокот на патеката Пољица, има подвижна лента, патека за цевки и многу други содржини, а другата скијачка градинка е во Рајската долина. За најмладите ова е идеално место да ги направат првите скијачки чекори со незаборавна забава на снегот. За оние кои се желни за адреналин и авантура, достапна е патека за ноќно скијање, со нов систем за осветлување.

 

Во вечерните часови, покрај ноќното скијање, можете да се препуштите на добра забава и ноќен живот. Тука често се одржуваат концерти на големи музички ѕвезди од регионот, фестивали и настапи. Препознатлив е и по својот олимписки бар кој се наоѓа на 1850 мнв и нуди совршена панорама на планината која ја буди желбата да се остане што подолго на единствена сончева тераса. Овде можете да пробате традиционални специјалитети приготвени на модерен начин.

 

Како и во зима, така и во летните месеци можете да уживате во Олимпик Јахорина. Со првите пролетни денови природата се буди, а по неколкумесечна белина Јахорина позелени. Голем број планински извори, диви кањони и пешачки патеки ја прават Јахорина привлечна дури и во летните месеци. За љубителите на велосипедизам, планинарење, возење со четири велосипеди, разгледување знаменитости, оваа планина овозможува целосно задоволство. Она што Јахорина го нуди во летните месеци се планински бобови на шини, најдолги во Европа, панорамски возења со жичара, цевки – летно трчање со тобоган, спортски сали на отворено, терени за разни спортови. Голем дел од Јахорина е прогласен за национален парк.

Низ оваа планина продолжува да зрачи духот на Олимпијадата, за што сведочат олимписките кругови кои симболично ви посакуваат добредојде кога ќе дојдете во Јахорина. Доколку планирате да ја поминете зимата 2022 година на планина, Јахорина е одличен избор.

Pogledajte ponudu hotela na Jahorini:

Pogledajte ponudu hotela na Jahorini:

Početna
Hit ponude
Kontakt