Почетна страна

Кипар

Кипар е островска нација сместена во источниот дел на Средоземното Море, раскрсница меѓу три континенти, место каде сè уште се чувствуваат влијанијата на римската, византиската и венецијанската култура, место каде што се родила Афродита, од која се шират опојни мириси и блескави погледи на прекрасните плажи.

2 min

Дестинација која со стотици години заведуваше и инспирираше генерации патници, ја прави и денес, забележувајќи сè поголем број туристи секоја година. Овој трет по големина остров во Медитеранот е покриен со сонце во текот на целата година, бидејќи бележи 340 сончеви денови годишно. Со својата блага типична медитеранска клима и побогата содржина на различни активности, привлекува патници од сите генерации.

Доколку патот ве води до една од најпосетуваните дестинации во Европа, корисно е да знаете:

– Дека се ​​вози исклучиво од левата страна, бидејќи Кипар одамна е британска колонија.

– Дека Никозија е единствениот главен град во светот кој физички е поделен на два дела со зелена линија, т.н. тампон зона UN, северниот дел е окупиран од Турците, јужниот дел е на Грците.

– Никозија е исто така единствен главен град во светот кој нема аеродром. Во Кипар, авионите слетуваат на меѓународните аеродроми во Ларнака и Пафос.

– Валута на плаќање во јужниот или грчкиот дел на Кипар е еврото, додека во северниот, турскиот дел е турската лира.

-Плажите се претежно песочни и наградени со сино знаме за чистота, а најпопуларните одморалишта се во јужниот дел, како што се: Ларнака, Аја Напа, Лимасол и Пафос. Сите места се добро поврзани, каде и да останете, лесно ќе стигнете на друго место бидејќи Кипар е релативно мал остров со добар патен систем кој брзо се посетува.

Ларнака-Најстариот град на Кипар, украсен со значајни антички урнатини. Може да се пофали со најголемиот аеродром на островот, во чија близина се наоѓа солено езеро кое е препознатливо по розовите фламинга. Во Ларнака ќе уживате во прекрасните песочни плажи, ќе шетате покрај прекрасното шеталиште покрај плажата со високи палми, ќе се одморите во одлични хотели и ресторани, ќе ги посетите знаменитостите и ќе уживате во различните атракции.

Аја Напа- Се наоѓа на околу 40 километри од Ларнака и е познато како летувалиште за млади. Поради одличната забава, се споредува со Ибица. Има преку 150 дискотеки и барови, од кои доаѓаат звуци на различни музички жанрови. Сепак, ова летувалиште е препорака за сите, дури и за семејствата со деца, бидејќи има прекрасни песочни плажи со ситен бел песок и тиркизна морска вода, кои се одлично уредени и нудат разновидни содржини од спортови на вода до тематски воден парк. Покрај брегот има многу хотели, но и ресторани, кафулиња, барови… Аја Напа е место кое нуди идеална комбинација на одмор и забава. Има доволно содржини, знаменитости и активности кои ќе го задоволат сечиј дух.

Лимасол- Се наоѓа на околу 70 километри од Ларнака и е најголемиот град по Никозија. Добро е поврзан со автопат со главните градови Никозија и Ларнака. Има најдолга плажа, шеталиште и најголемо пристаниште. Космополитски град за сите видови патници, кој покрај луксузните одморалишта нуди многу интересни содржини, од познатиот и високо посетуван фестивал на виното до традиционални продавници, продавници за сувенири, таверни со одлична храна, сместени во старата пешачка зона.

Пафос- Се наоѓа на околу 130 километри од Ларнака, целиот град е многу живописен и под заштита на УНЕСКО. Се издвојуваат археолошки локалитети, видиковец со средновековна тврдина и градско пристаниште. Има и многу хотели, ресторани, таверни, продавници и продавници за сувенири… Има долго крајбрежје со песочни плажи и најдобра клима на целиот остров, па може да се посети преку целата година. Во близина е најголемиот аква парк. Она што особено ги привлекува туристите е легендата која вели дека грчката божица на љубовта, убавината и плодноста Афродита е родена во близина на Пафос, на пена, токму на една од плажите и дека нејзините солзи создале карпи. Оваа плажа е позната како карпите на Афродита и се верува дека среќата во љубовта ги придружува сите кои се капат на ова легендарно место, а дека само капењето подмладува.

Кипар може да ги задоволи сите вкусови, а домаќините, без разлика дали се Грци или Турци, се познати по топлината на гостопримството.

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours