Почетна страна

Будимпешта

Сместенa во фантастична природна средина, богата историја и феноменална архитектура, градот на сите посетители им нуди ненадмината комбинација на култура, автентична кујна и велнес објекти.

2 minuta čitanja

Она што на сите им го привлекува вниманието на Будимпешта е величествениот Дунав кој тече низ централниот дел на градот, од една страна Будим со својата романтична атмосфера и од друга страна динамичната Пешта.

Страната на Будим е позната по своите историски термални бањи, Кралската палата, црквата Матијас и нејзините романтични тесни улички.

Од друга страна, Пешта е позната по музеите, зградата на Парламентот, базиликата, пешачката зона и фантастичната жива атмосфера.

Покрај сето горенаведено, овој град е препознаен како вистински бањски рај затоа што нуди уникатен спој на римската, турската и европската култура на капење. Ниту една друга престолнина на светот нема толку термални бањи како Будимпешта, околу 118. Во термалните извори на почетокот уживале прво Римјаните, а потоа и Турците. Денес на овие места се изградени фантастични спа и велнес центри со сауни, парни бањи, базени со топла вода и благотворни ефекти, здравствени центри и сите потребни капацитети за целосна релаксација и уживање кои ќе ви помогнат да се ослободите од секојдневниот стрес во животот.

Početna
Hit ponude
Kontakt