Почетна страна Бали

БАЛИ

Плажи полни со сурфери кои фаќаат немирни бранови, активни вулкани, прошетки низ оризови полиња, турнеи низ храмовите, барови со лесна музика и пријателски настроени домаќини, се само дел од работите кои ќе ве натераат да го засакате Бали.

Република Индонезија е најголемата островска држава во светот, со над 13.000 острови и население од околу 255.000. Издвојуваме уникатен, магичен, неповторлив рајски остров, сместен во екваторот – Бали. Овој хинду остров ќе ве плени при првиот контакт со зелената џунгла, плажите за сурфање, вулканските планини, храмовите, оризовите полиња и најдобрите балиски домаќини. Исклучително пријателски и интересни, Балинците се познати и како многу религиозна нација, тие веруваат во карма, ритуали и вода, со едноставна мантра не им го правете на другите она што не го сакате за себе.

Без разлика дали се упатувате кон Убудуметничка колонија, сместена во зеленило и оризови полиња со одморалишта што ве разгалуваат со атмосфера, или можеби сте се сместиле на западниот брег на островот во Семињакместо кое изобилува со голем број барови на плажа со шарени чадори и лесна релаксирачка музика. Да не заборавиме Куту е првото место на Бали каде туризмот почна да се развива.

Уживајте во сè што нуди Бали, прошетајте низ полињата со ориз, пробајте го најскапото кафе на светот, лулајте се на една од лулашките, поминете време во некои од баровите на плажа, запознајте го локалното население и нивниот начин на живот, посетете храмови, научете за хиндуизмот…

Корисни информации

Официјална валута е индонезиската рупија (ИДР). Тековниот сооднос е како што следува: 1 EUR = 17655 IDR, додека 1 USD = 14900 IDR. Пожелно е да носите готовина, банкомати постојат, но не треба целосно да се потпрете на нив. Картичките не можат секогаш да се користат. Тие често може да бидат блокирани, па затоа ве советуваме да се консултирате со вашата домашна банка пред секое патување во врска со картички и плаќања од странство.

Официјален јазик е индонезиски. Англискиот и кинескиот се најчестите јазици после индонезискиот.

Виза за престој неподолг од 30 дена, на државјаните на Република Србија не им е потребна виза за влез на територијата на Индонезија. Амбасадата на Република Индонезија се наоѓа на Булевар Кнеза Александра Караѓорѓевиќа бр. 18, Белград.

Вакцинирањето е задолжително, за дополнителни информации се препорачува да се обратите до Институтот за јавно здравје Милан Јовановиќ – Трамбулина.

Кога е најдобро време за посета на Бали?Најдобро време за посета на Бали е од средината на мај до почетокот на октомври. На подрачјето на Индонезија влажноста е исклучително изразена, а сонцето е силно затоа што е област околу екваторот. Токму поради близината на екваторот, дожд може да има во секое време од годината. Просечната годишна температура е околу 25 ° C.

Летови  за Бали најмногу се реализираат со трансфери во Доха или Истанбул.

Храната е многу разновидна, вкусна и зачинета. Ова е земја во која уличната храна е многу распространета. Балиската исхрана е богата со пилешко, свинско месо, тестенини, риба, овошје и зеленчук. Овошјето треба да се мие исклучиво со флаширана вода. Најпознати јадења се: баби гулинг, гадо гадо, сате, ренданг. Пред да нарачате оброк во некој од рестораните, доколку не сте љубител на зачинета храна, ве советуваме тоа да им го нагласите на келнерите. Кога станува збор за пијалоци, пробајте го најскапото кафе на светот – копи лувак, пиво Бинтанг, традиционален балиски пијалок Арак, лолох…

Препорака за тури:Бали е неисцрпен извор на атракции, места за посети, плажи. Се препорачува да се посети една од уметничките работилници, храмови со акцент на храмот Бесаки, кој е храм на сите храмови на Бали. Прошетка низ оризовите полиња, обиколка на шумата и мајмуните и палатата Тиртиганга. Зачинете ја авантурата со рафтинг и веќе популарниот Бали свинг.

Ponuda hotela

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours