Почетна страна Далечни дестинации

Рио де Жанеиро

Бразилски хедонизам: целодневна карневалска атмосфера на познатите плажи Копакабана и Ипанема! Поминете го вашиот одмор во најатрактивниот град на јужната хемисфера.

3 min

Почнуваме да ја истражуваме една од најголемите земји во светот од нејзиниот најпопуларен град. Рио де Жанеиро е, со причина, една од најпопуларните дестинации на јужната хемисфера со децении. Далечните плажи на Копакабана и Ипанема сега се достапни. Рио де Жанеиро не е само град познат по своите плажи, туку и по своите атракции. Во градскиот пејзаж доминираат ридови обраснати со тропска вегетација, додека оддалеку се гледаат познатите фавели. Центрите на градовите, пак, се украсени со шеталишта и прекрасни хотели и тераси. Ќе се уверите во дружељубивоста и отвореноста на жителите на Рио де Жанеиро, популарните кариоки. Секогаш расположени за песна, игра и спорт, ќе бидете воодушевени во нивното друштво во шарени локали полни со шарени навивачки знамиња. Над самиот град се наоѓа статуа на Исус Спасителот, до која може да се стигне со романтична кочија од подножјето на планината Корковадо. Можете исто така да ја посетите познатата Шеќерна глава, со жичарница со нереален поглед на заливот. Покрај овие прекрасни видиковци, можете да уживате во раздвижениот ноќен живот, да ги посетите легендарните стадиони (како што е стадионот Маракана), исклучителните ботанички градини и да ја пробате познатата бразилска скара. Активностите нема да ги пропуштите бидејќи ќе имате можност да носите шарени костими како во карневалските денови или да играте одбојка на плажа. Ако сакате да отидете подалеку од самиот Рио де Жанеиро, можете да го контактирате нашиот тим за да го прилагодите целокупното искуство на патување низ Бразил. Покрај туристичката престолнина на земјата, вреди да се посетат места како Фоз де Игуазу (Водопади Игуазу), центарот на афро и самба културата Салвадор де Баија, водената оаза зад песочните дини на Јерикоакоара и многу повеќе. 

Валута – Бразилскиот Реал (BRL) се користи во Бразил. Едно евро може да се замени за околу 6,2 бразилски реали додека еден долар вреди околу 5,3 бразилски реали.

Храната во Бразил е за вистински хедонисти. Бразилците се вистински гурмани и служат големи порции храна. Претежно можете да пробате свежа морска храна, шницли (познати се бразилските скари што можете да ги јадете), јадења на база на ориз или грав. Ќе ги спомнеме feijoada – црн грав со месо, pao de queijao – леб полнет со сирење, košinha – пржено пилешко. Има и многу деликатеси како бригадиер (чоколадно колаче). За љубителите на егзотика, го препорачуваме асаи (акаи), витаминска бомба од Амазон.

 

Официјален јазик на оваа земја е португалскиот додека во хотелите персоналот добро зборува англиски.

Кога е најдобро време за посета на Рио?   Оваа земја има тропска клима. Од декември до март може да очекувате почести краткотрајни дождови. Тогаш температурата е највисока, од 30-34 степени во просек. Познатиот карневал на улиците на градот обично се одржува кон крајот на февруари или почетокот на март. Од април до ноември е најсвежиот период од годината кога температурите се околу 25 степени.

Лет – Од Белград до Рио летот трае околу 14 часа, најмногу со трансфер во Амстердам, Париз или Франкфурт.

Виза – За државјани на Република Србија не е потребна виза за туристички престој до 90 дена. Од документацијата потребно е да се поседува пасош чиј рок не истекува за помалку од 6 месеци, од денот на влез во државата и здравствено осигурување. Вакцината против жолта треска не е неопходна за самиот Рио де Жанеиро (потребна е ако летате од Бразил во друга латиноамериканска земја или ја посетувате внатрешноста на земјата).

Препорачани тури – статуа на Христос Спасителот на ридот Корковадо, Шеќерна глава, Педро до Телеграфо, Араиал до Кабо, Копакабана и плажите Ипанема…

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours