Почетна страна Далечни дестинации

Ekvador

Возбудливи вулкани кои го одземаат здивот, бујна тропска вегетација и разиграни бранови на Тихиот Океан. Целата магија на Јужна Америка на едно место - Еквадор, земја на границата на северната и јужната хемисфера, ги прикажува најубавите карактеристики на сите географски региони.

3 min

Земја во која домаќините и посетителите ја промовираат како „Јужна Америка накратко“. Сите разновидни пејзажи на јужноамериканските разгледници се наоѓаат и оваа мала земја: брегот на Пацификот, вегетацијата на Амазон и врвовите на Андите кои го зачувуваат наследството на Инките. Еквадор е амалгам на историја, мултикултурализам и необични авантури. Градот Кито од милион долари најчесто е првата станица за патниците. Највисоката станица во светот (2800 метри надморска височина) се наоѓа на работ на вулканот Пичинка. Самиот град е едно од првите места што стигна до списокот на светско наследство на УНЕСКО. Во близина е Митад дел Мундо, линија што ги дели двете хемисфери. Љубителите на шопинг и разгледување на традиционалните ракотворби сигурно нема да го пропуштат имагинативниот пазар во Отавало. Овде на најубав начин можете да ги запознаете фолклорните традиции и филигранските достигнувања на Андите. За љубителите на дивината на Амазон , Националниот парк Кујабено е оддалечен неколку часа возење . Тоа е едно од местата со најголем биодиверзитет во светот. Ако, сепак, сакате да го набљудувате раскошот на тропските шуми од цивилизацијата, тогаш се препорачува да го посетите градот Бањос и да поминете неколку дена таму. Под вулканот Тунгурахуа ќе уживате во топли извори и прекрасна природа како водопадот Паилон де Диабло. Бањос е и место за духовно зајакнување на патниците бидејќи се смета за исклучително место за медитација и спојување со природата. За љубителите на шпанската колонијална архитектура, зачувавме вистински бисер – градот Куенка. Прекрасната катедрала со син покрив и калдрманите улици ќе ве вратат назад во времето. Добар одмор не може да се замисли без прекрасни плажи и капење во океанот. Ако се упатите кон познатата „Рута де Сол“ не пропуштајте го хипи селото Монтањита со своето училиште за сурфање и реге баровите на плажа. Оваа земја нуди бескрајни можности за секој тип на патник. Од историските места на Кина до скриените тропски шуми, ќе можете да доживеете бројни и разновидни искуства.

Корисни информации

Официјален јазик е шпанскиот, а во туристичките места можете да комуницирате на англиски јазик. Многу луѓе со индиско потекло сè уште го зборуваат јазикот кечуа (лингва франка на поранешната империја на Инките).

Валутата што ќе ја платите во Еквадор е американскиот долар (USD). Од 1990-тите, Еквадор го воведе доларот како платежно средство. Кредитните картички се прифатени како начин на плаќање, но пред патувањето треба да се најавите на банката за можни плаќања од странство.

На граѓаните на Република Србија не им е потребна виза . Се препорачува со вас да го имате вашето здравствено осигурување и вакцината против жолта треска доколку го посетувате регионот на Амазон.

Препорачана турнеја: езеро Килотоа, пазар Отавало, Митад дел Мундо, Котопакси, Островите Галапагос, љуљашката „на крајот на светот“, Црвениот остров Рабида, Националниот парк Кујабено , Националниот парк Мачалила…

Храната низ Еквадор може да се најде во западна форма за сечиј вкус (пица, плескавица) и традиционална форма на Андите. Задолжително оценете го необичниот вкус на јадењата како што се: локро – чорба од тиква, чифли – чипс од банана, моте пило – пржени јајца со пченка и млеко, енсеболјадо – рибина супа со маниока, чоколада (колада) морада – национален виолетов пијалок базиран на пченка и додатоци од ананас, јагода, гуава и боровинка, танта вава (t’anta wawa) – традиционално слатко пециво, лапингачо- палачинки од компир, фритада – варено свинско месо.

Кога е најдобро време за посета на Еквадор? Падините на Андите можат да бидат каприциозни кога се во прашање временските услови. Температурата во текот на целата година се движи во интервал од 5 до 20 степени со врнежлив период од декември до мај. Амазонскиот дел од земјата е поврнежлив од март до јули, но температурата се менува во текот на годината за 20-30 степени со висока влажност. Доколку сакате да уживате на плажите на Пацификот во Еквадор, тогаш се препорачува да одите од декември до мај и покрај можноста за краткотрајни врнежи. Тогаш ќе уживате во топлото време. Од јуни до ноември е посув дел од сезоната, но може да биде постудено и магливо. Празниците се чести од јуни до септември, а во тој период е можна и поголема бројка на туристи.

Лет – од Белград до Кито или Гвајакил (ако одите до / од брегот на Пацификот) обично може да се лета преку Амстердам или Париз. Летот од овие градови до Еквадор трае околу 12 часа. Постои можност да пристигне од Франкфурт или Цирих, сепак би имало дополнителен трансфер во Богота или Мајами.

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours