Почетна страна Далечни дестинации

КУБА

Република Куба е најголемиот остров на северот на Карибите. Првите асоцијации секако се музиката, олдтајмерите, томпусот, Че Гевара. Држава која зрачи со позитивна енергија и каде дефинитивно ќе доживеете ново искуство и ќе се опуштите во едно од одморалиштата на прекрасните плажи на Варадеро.

3 min
putovanje_kuba1.jpg

Куба е автентичен карипски рај каде времето застанало во 1960-тите. Место каде сè се движи во ритамот на салсата и гитарата на „Чан Чан“. Нејзиното Височество, главниот град на земјата, Хавана, секогаш е почетна точка за сите патници во Куба. Сместено е на бедемот свртен кон Атлантскиот Океан и дава неодоливо чувство на рустикална елеганција. Нејзините шарени колонијални згради, обликувани од времето и настаните, гордо стојат покрај бујните авении и улички со локални барови каде луѓето постојано пеат и танцуваат. Поминуваат речиси само олдтајмери ​​автомобили. Со еден од нив, можете да возите до бујната долина Вињалес, место каде што се прави најквалитетниот томпус во светот. Ако сакате дополнително да ги истражувате скриените убавини на Куба, како што се островите Игуана, водопадите или револуционерните градови (Санта Клара, Сиенфуегос), можете да се упатите кон добро позиционираниот центар во Тринидад . Ако сте на неколкудневен одмор во бисерот на туристичкиот туризам тогаш сигурно ќе возите до Варадеро. Има понуда од над 50 луксузни хотели и повеќе од 20 километри прашкаст песок кој лесно ги заплискува тиркизните води на мирното море. Познати синџири на хотели имаат понуда која сигурно ќе ве задоволи, додека самата Куба ќе додаде уникатен шмек на целото ваше искуство.

Корисни информации:

Валута – Куба користи две валути: кубанскиот пезос (CUP) кој е национална валута и го користат Кубанците, и конвертибилниот пезос (CUC) кој го користат туристите. Во Куба носите само евра, бидејќи не можете да менувате долари за локална валута. Едно евро е околу 1,17 CUC. Во Куба многу ретко се користат банкомати и картички, па затоа се препорачува да имате пари со себе кои можете да ги менувате во менувачниците, кои ги имате на секој чекор.

Храната е разновидна, а е мешавина од шпанска и африканска кујна, разни специјалитети од риба, јадења со ориз, грав и друг зеленчук. Она што се препорачува е морска храна бидејќи овде ги подготвуваат свежи и сочни. Продавниците и пазарите се слабо опремени и ќе бидете насочени главно кон ресторани. Куба е позната по најквалитетните рум и мохито коктели кои се служат во секој бар на островот. Водата не се пие, а се консумира исклучиво флаширана.

Официјален јазик на оваа земја е шпанскиот, но во туристичките места, особено хотелите, можете да комуницирате и на англиски јазик. Кубанците се отворен народ и нема да ви треба многу време за да започнете разговор со нив.

Кога е најдобро време за посета на Куба? – Во оваа земја преовладува тропска клима, па најдобро е да се оди во периодот од октомври до мај. Сезоната на дождови трае од август до октомври. Исто така, кон крајот на август и почетокот на септември,може да се појават урагани во овој дел од светот, се помалку во последните години. Јуни и јули се најтопли месеци со околу 33 степени и висока влажност.

Лет – Од Белград до Куба летот трае околу 14 часот, најмногу со трансфери во Истанбул, Амстердам, Париз или Москва.

Виза – За државјани на Република Србија не е потребна виза за туристички престој до 90 дена. Од документацијата потребно е да се поседува пасош чиј рок не истекува за помалку од 6 месеци, од денот на влез во државата и здравствено осигурување.

Препорачани тури – Хавана Виеја, куќата на Ернест Хемингвеј, Вињалес (обиколка на тутунски плантажи и индиска пештера), возење со олдтајмер, Тринидад – град на шпанската колонијална архитектура…

Hoteli u ponudi:

Hoteli u ponudi:

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours