Почетна страна Далечни дестинации

Перу

Магијата на високите Анди и бујната Амазонија пред ваши очи! Питомите лами и срдечните народи на Кечуа и Ајмара ве чекаат да ве запознаат со достигнувањата на цивилизацијата на Инките на овие простори. Преку нашата понуда на групни аранжмани, совети и препораки, започнете авантура во регионите на Јужна Америка.

3 min

Перу е сè попопуларна дестинација во Јужна Америка, која се карактеризира со различни географски региони. Нереалните пејзажи на регионите на Коста (брегот на земјата), Сиера (Анди) и Селва (Амазон) ќе го остават секој посетител воодушевен од магијата на природата. Можете да го започнете вашето патување по брегот на Тихиот Океан и пустинскиот дел на земјата ( Лима , Писко, Наска). Продолжувањето на различноста на пејзажот ќе биде завршено со вулкани и кањони околу Арекипа . Понатаму, можете да пловите по највисокото езеро во светот (Титикака во близина на градот Пуно). Патот ќе ве однесе понатаму до Андите и до поранешниот главен град на Инките – градот Куско . Маршрутата, се разбира, не би била целосна без да отидете во регионот на Амазон и да ја посетите легендарната локација на Мачу Пикчу ..

Перу на патниците им нуди уникатни искуства и енергија. За љубителите на истражување на културното и историското наследство, постојат бројни локалитети на античките Инки (Олантајтамбо, Писак) и траги од други предколумбиски цивилизации (линии на Наска или геоглифи). Фолклорната традиција на Перу е особено интересна во градот Пуно и околните пловечки острови. Ако сте љубител на исклучителни патувања, нема да го пропуштите патувањето во Салкантај или да одите низ Кањонот Колка. За сите оние кои сакаат фасцинантни фотографии, тука е планината Виножито или пустинската оаза (Huacachina). Можете дури и да пливате во планинските топли извори во Санта Тереза ​​или Чивај. Доколку сакате само да се опуштите со масажи или медитации во природа тогаш ќе уживате во Aquas Calientes. За авантуристите има адреналинска понуда, како што се зип-лајнови над реката Урубамба или возење со  возила низ Марас и Мораж. Ниту овде не ја комплетираме туристичката понуда, туку продолжението ќе треба сами да го доживеете.

Корисни информации

Официјален јазик е шпанскиот, а во некои туристички дестинации можете да комуницирате на основен англиски јазик.

 

Валутата за која ќе платите во Перу се нарекува нуево сол (PEN). Односот на еврото и доларот кон оваа валута е 1 евро = околу 4,2 PEN и 1 долар = околу 3,5 PEN.

Виза – За државјани на Република Србија не е потребна виза за туристички престој до 90 дена.

Препорачана тура : Кањонот Колка, долината на Светата Инка, Островите Балјестас, лет над линијата Наска, пловење до пловечкиот остров Урош на езерото Титикака, магичните фонтани на Лима…

Храната во Перу е необичен спој на состојки од Андите и источните кујни. Климата во оваа земја е таква што произведува стотици видови пченка или компири, а покрај тоа, исхраната се базира на употреба на ориз. Има и многу специјалитети како што се цевиче – перуанско суши со лимета, пилешко во крем сос (аџи де галина), полнети зачинети пиперки (рокото релено), говедски срца на ражен (античучи), виолетов сок од пченка (чича морада) . Се пие само флаширана вода.

Кога е најдобро време за посета на Перу?Во зависност од надморската височина и географскиот регион што го посетувате, ќе зависат и климатските услови кои се најдобри за туристички престој. Сепак, генерално кажано, постои поделба на поврнежливиот дел од сезоната (декември-април) и посув дел од сезоната (мај-ноември). Ако ги издвоиме туристичките региони, треба да се истакне дека Куско во регионот на Андите (3600 метри надморска височина) е најстуден во текот на јануари и февруари (околу 18 степени), додека најтопол е октомври (околу 20 степени), а околу Јуни најкратки денови со најголема влажност. Од друга страна, Лима на брегот на Тихиот Океан е најубава за посета од декември до април бидејќи е најтопла (околу 26 степени), додека во периодот мај-ноември може да се очекуваат температури од околу 20 степени, но со океанска магла што локалното население ја нарекува ла гаруа. Во текот на целата година можна е посета на Мачу Пикчу, во фоајето на регионот на Амазон. Сепак, треба да се спомене дека од април до ноември има сушен период кога горе обично има ведро сино небо. Од декември до март ве очекуваат кратки дождови но и околната природа во раскошот на луксузот. Тогаш може да се очекуваат најтопли денови со просечна температура од околу 27 степени.

Лет – од Белград до Лима обично може да летате преку Амстердам или Париз како и преку Доха, но со дополнителен трансфер.

Početna
Hit ponude
Kontakt