Почетна страна Тајланд

ТАЈЛАНД

Тајланд е земја на егзотика и контраст, која се наоѓа во Југоисточна Азија. Над густите џунгли на север, огромните брегови на југот, Андаманското Море и Тајландскиот Залив, нуди целосна содржина за незаборавен одмор.

2 min

Живописна земја која лесно ви влегува под кожа и остава многу спомени. Златните храмови лесно се врежуваат во меморијата, мирисот, возењето тук-тук, високата влажност што не стивнува, забава на која сте го дочекале утрото. Големата топлина и влажност се пријатни за побавното темпо на насмеаните Тајланѓани. Низ животот шетаат опуштено и безгрижно, без преголема грижа и стрес.

Величеството на Тајланд, неговиот главен град Бангкок е идеален за истражување и запознавање на тајландската култура, животот, архитектурата, обичаите. Бројни храмови и културни центри ја промовираат тајландската култура и религија. Бангкок гордо го чува и покажува нивниот раскош и богатство. Посетете ја познатата Голема палата, храмовите Ват Фо и Ват Арун. Пространите улици на Бангкок, со преполните ресторани, ве канат да ја пробате традиционалната кујна на Тајланд, чиј вкус лесно плени. Возењето тук тук е незаборавно искуство, но искористете ја можноста за уникатно крстарење по реката Чао Фраја.

Да се ​​движиме малку појужно, до најпознатиот и најголемиот остров – Пукет (Пукет). Слабиот ветер на Андаманското Море, белиот песок под вашите нозе и тиркизната боја на водата лесно ве наведуваат никогаш да не сакате да го напуштите островот. Има и неизбежни забави до зори, коктели, масажи, скриени заливи на островот, палми. Недалеку од Пукет се еден од најпознатите острови за посета, островите Фи Фи и сега познатиот остров Џејмс Бонд, кој својата слава ја стекна благодарение на Џејмс Бонд или филмот „Човекот со златен пиштол“ кој беше снимен овде. .

Не заборавајте дека доколку ви се укаже прилика, посетете го Кох Фанган, изолиран остров скриен во Тајландскиот залив, на само 30 минути возење со брод од добро познатиот Кох Самуи. Ко Панган и понатаму љубоморно ја чува својата убавина без голем број туристи. Истражете ги скриените заливи и плажите без голем број луѓе со изнајмување мотор и обиколка на целиот остров. Островот е познат и по забавата на полна месечина, забава што се одржува на плажата Хаад Рин за време на полна месечина.

Недалеку од Кох Фанган, се наоѓа Кох Самуи, урбан, модерен остров со голем број туристи кои лесно можат да стигнат до Самуи со авион од каде било во земјата. Прекрасни плажи, тиркизна вода, ресторани и барови на плажа, играчи со оган се одлични сцени на овој остров. Искористете ја можноста и посетете го Националниот морски парк Ангтонг, архипелаг со дури 42 острови познат по својата нереална убавина на скриени пештери, корални гребени и плажи со бел песок.

Ваше е да се спакувате и да дозволите земјата на насмевките да ве освои.

Корисни информации

Валута во Тајланд е тајландски бах (бах – THB). Тековниот сооднос на EUR и USD кон оваа валута е 1EUR = 37 THB и 1 USD = околу 31 THB. Плаќањата се можни само во локална валута. Пожелно е да се носи готовина. Во менувачниците можно е при размена на пари да побараат некој од документите на увид, најчесто пасошот.

Официјален јазик е тајландски, англискиот е во употреба и е втор по важност во земјата.

Визата е неопходна за граѓаните на Република Србија. Почесниот конзулат на Кралството Тајланд се наоѓа на: Гундулиќев Венац 6, Белград. Повеќе информации за потребната документација за визи може да најдете на следниот линк: https://www.thaiconsulate.rs/vize/ Издавањето на виза трае околу 15 работни дена и чини 85 € по лице.

Вакцината е задолжителна, за дополнителни информации се препорачува да се обратите до Институтот за јавно здравје Милан Јовановиќ – Трамбулина.

Кога е најдобро време за посета на Тајланд?Најдобро време за посета на Тајланд е од средината на ноември до крајот на март. Бидејќи во последната деценија се случија големи климатски промени, можно е да се патува надвор од сезоната. Во текот на годината преовладува тропска клима, просечната годишна температура е 27 ° C.

Летови  за Тајланд најмногу се реализираат со трансфери во Доха или Истанбул.

Храната  е типично азиска, Тајланд користи многу ориз, тестенини, свежо овошје (манго, ананас, папаја, змејско овошје, рамбутан). Маточина, кари, босилек, коријандер, лимета се карактеристични зачини за овој крај. Уличната храна според многумина е меѓу највкусните, цените се пристапни. Најпознати јадења се: pad thai, khao pad, tom kha kai.

Препорака за тури: храмови во Бангкок, пловечки пазари, крстарење по реката Чао Фраја, островот Фи Фи, Националниот морски парк Ангтонг, островот Џејмс Бонд, пешачење во северен Тајланд, Кох Фанган и Кох Самуи на југ, нуркање…

Услови за влез: Границите се делумно отворени. Островот Пукет е отворен за вакцинирани патници и за патување е потребен PCR тест и виза. За престојот потребно е да се плати однапред осигурување со покриеност со Ковид и да се направат уште два дополнителни теста (при пристигнување и 6-ти ден), а се доплаќа околу 250 евра.

Ponuda hotela

Početna
Hit ponude
Kontakt