Почетна страна Атос

АТОС

Атос, најисточниот полуостров на Халкидики, можеби најмалку посетен, но затоа недоволно истражен и многу привлечен. Овој неоткриен рај е за мирен и безгрижен одмор. Полуостровот е пошумен, а освен тоа се издвојува по планината Атос, чиј највисок врв е 2033 m. Оддалеченоста од Белград е околу 750 км, а од Солун околу 100 км. Според грчката митологија, на оваа област живееле џинови, а овој „крак“ го добил името по еден од нив.

2 min
Letovanje_Grčka_apartmani_Atos1.jpg

Митот вели дека грчкиот бог на морето, Посејдон, фрлил трозабец и на тој начин ја поделил Халкидики на три дела, вклучувајќи го и полуостровот Атос. Атос го нарекуваме и Света Гора, бидејќи е дел од монашката автономна република, а првите манастири се основани во 9 век. Денес, Света Гора е дел од УНЕСКО, во категоријата природно и културно наследство, а пристапот до тој дел од регионот е ограничен. Света Гора или Свети Орос е еден од најзначајните центри на православието во светот каде има вкупно дваесет манастири, а од особено значење за нас меѓу манастирите е Хиландар. Атон изобилува со богата медитеранска вегетација, борови шуми, прекрасни плажи со сино-тиркизна боја на морето кои ќе го задоволат секој посетител.Разновидната понуда на хотели или апартмани ќе ги задоволи и најпребирливите туристи. Се карактеризира со богати културно-историски споменици, но и археолошките локалитети на чии темели се изградени денешните населби. Најпознатите летувалишта на Атос се Јерисос, кој е и најголем, Неа Рода и Уранополис. Јерисос е село кое ја негува традицијата, а се карактеризира со долго шеталиште и пристаниште каде се закотвени рибарски чамци, додека Неа Рода, најтесната точка на Атос, е село изградено од бегалци од градот Рода, во близина на Мармарас во Турција.  Уранополис е живо место од каде што пловат чамци кон Светата Гора. Значењето на зборот е рајски град, зрачи со духовност и има уникатност во однос на другите грчки летувалишта. 

Заедно со Атос, спроти Јерисос се наоѓа и Амуљани, популарен остров кој привлекува се повеќе посетители поради нереално убавите плажи до кои може да се стигне со брод или траект од пристаништето Трипити. Тој е еден од најмалите грчки острови, кој е оаза за релаксација и уживање на егзотичните плажи како Фака, Масео, Калопигадо, Тратоволи, Сарандос, Грипос и други. Овој специфичен остров, еден вид бисер на Атос, е неизбежен кога се патува во овој дел на Халкидики.

Сите места на Атос се добро снабдени со супермаркети, ресторани и таверни кои нудат богата гастрономска понуда, особено морска храна и свежа риба. Навистина ќе уживате во гостопримството на локалното население, кое ги пречекува туристите со раширени раце, како и во многуте културни настани што се случуваат во текот на летото. Главен куриозитет на овие одморалишта се прекрасните плажи, од кои некои носат сино знаме за квалитет, кои се широки со постепено влегување во водата и природна сенка. Покрај градските плажи, најубави се плажите кон Олимпијадата, уредени или неуредени, бескрајно убави заливи кои зрачат со мир. Проти Амудија е широка плажа, песочна и одлична за семејства со деца поради постепеното влегување во водата. Ја издвојуваме за вас плажата Зугла и познатата плажа Бабилон со чиста вода и љубители на кампување, зеленило и вистинска релаксација.
Атос ви нуди мирен и значаен одмор, без метеж и врева во недопрената природна средина и прекрасните пејсажи кои ја прават оваа област исклучителна. Уживајте во крстарењата околу прекрасниот брег на Атос, кој е мистичен и невообичаено убав.

Pogledajte naš smeštaj na Atosu:

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours