Почетна страна Далечни дестинации

Доминиканска Република

Доминиканска Република Остров од вашата имагинација. Сјајот на тиркизните води, играта на палмините сенки и трагите во мекиот песок. Доминиканска Република - катче на Карибите со прифатлива цена што ве очекува со својата исклучително прифатлива хотелска понуда.

3 min

Пред повеќе од пет века, Колумбо почнал да ја открива Америка од островот Хиспаниола, каде што денес се наоѓа Доминиканската Република. Многумина сè уште го започнуваат своето откривање на овој континент од таму. Така, овој остров, кој припаѓа на Големите Антили, е првата точка што ја провериле на патната карта на Латинска Америка. Главниот град на земјата е Санто Доминго, но туристите се одлучуваат за источниот дел на островот и градот Пунта Кана. Ова место е центар на туристичката понуда на луксузни хотели и рајски плажи. Со оглед на необичниот изглед на меѓународниот аеродром во Пунта Кана, ќе ви биде јасно кога ќе слетате дека вашиот карипски агол е во вашата дланка. Еве ја најдобрата понуда на Карибите за хотели со базени и плажи, богата интернационална кујна и многу активности. Иако е добро позната дестинација за одмор, можете да го претворите вашиот престој во Пунта Кана во значајна авантура со пливање со делфини, сурфање на ветер, возење со мотори… Доколку сакате, можете да одите и во повеќе рурални области на островот за да посетите хациенди од шеќерна трска или тутун или кафе. Дури и ако сте љубител на планинарење, можете да ги освоите највисоките врвови на Карибите ако одите на патеката Пико Дуерте. Ако сакате само идиличен одмор, тогаш ќе биде доволно да останете на ситниот песок во сенка на палмите и да ја погледнете тиркизната вода. Доминиканска Република – вашиот имагинарен одмор.

Корисни информации:

Валута – Парите треба да се разменуваат само во официјални менувачници кои ги менуваат и еврото и доларот во локална валута – доминикански пезос (CSR), така што 1 EUR = околу 70 CSR. Се препорачува да не се потпирате на платежни картички надвор од подобрите ресторани. Доминиканската Република е една од поевтините карипски дестинации.

Храната е разновидна, особено во хотелите со all inclusive услуга. Постојат различни специјалитети од риба, јадења со ориз, грав и друг зеленчук, јајца, разни видови месо итн. Се препорачува секаков вид на егзотично овошје, додека авокадото има широка примена во исхраната. Некои од јадењата од локалната кујна се популарни асопао со ракчиња и саноќо (супа) со големи парчиња месо и зеленчук (може да содржи и банани за готвење или маниока). Водата не се пие, а се консумира исклучиво флаширана.

 

Официјален јазик на оваа земја е шпанскиот, но во хотелите можете да комуницирате на англиски јазик. Во некои хотели можете да користите и германски и француски.

Кога е најдобро време за посета на Доминиканската Република? – Во оваа земја преовладува тропска клима, па најдобро е да се оди во периодот од ноември до мај. Температурата е секогаш околу 30 степени. Зголемен број на денови со врнежи се бележи од мај до ноември. Температурата на морето е 26-29 степени.

Лет – Од Белград до Доминиканска Република летот трае околу 12 часа (без трансфери), главно со конекции во Франкфурт, Цирих, Амстердам и Париз.

Виза – На граѓаните на Република Србија им е потребна само туристичка картичка, која се доставува на аеродром при слетување во Доминиканската Република (цената е 10 USD). Излезната такса (20 долари) е вклучена во авионскиот билет на повеќето авиокомпании. При влез во државата, родителите кои патуваат со своите деца мора да приложат извод од матична книга на родени доколку немаат исто презиме.

Препорачани тури – главниот град на Санто Доминго, домот на Кристофер Колумбо еколошки паркови и зоолошки градини, островот Саона – дом на морски ѕвезди, водопад Каскада де Лимон, со балон над островот, мултикултурен град на брегот на Лас Теренас…

Ponudu hotela pogledajte u nastavku:

Ponudu hotela pogledajte u nastavku:

Početna
Hit ponude
Kontakt