Почетна страна Далечни дестинации

Јордан

Лоциран на Блискиот Исток, Јордан е една од најбезбедните земји во регионот. Полн со историја, архитектонски чуда, пустини, долини и море, тој е идеална дестинација за истражување. Истражувањето продолжете го со љубезните,насмеани домаќини и вкусната арапска кујна и искуството ќе ви биде целосно.

2 min

Хашемитското кралство Јордан е вистинска мешавина на истокот и западот, пустина и море, топли денови и студени ноќи, традиционално и модерно, цивилизација и религија. Посетата на Јордан ќе ве врати илјадници години наназад како да сте се вратиле во времето со некоја временска капсула. Запознајте го чудото на античкиот свет, познатата Петра која му одолева на времето, изнајмете шатор и поминете ја ноќта во пустината Вади Рум под отвореното ѕвездено небо. Ова не е крајот, истражете ја небесната планина, од која се верува дека Мојсеј ја видел ветената земја и токму на оваа планина е погребан. Капете се или пливајте во интересно езеро кое ви е познато како Мртво Море, каде концентрацијата на сол е најголема во светот, па затоа е невозможно да потонете.

Аман е главен и најголем град во Јордан, тој е политички и културен центар на земјата. Се нарекува и бел град. Од цитаделата, која се наоѓа на еден од седумте ридови на Аман, се гледа неверојатен поглед на градот и тогаш јасно се гледа белината на зградата. Со текот на времето се промени, некогаш мал град, а сега голема метропола. Тој е еден од најлибералните градови во арапскиот свет. Пристапни цени, вкусна храна, прошетки без големи гужви, град создаден за истражување.

Акаба е град и пристаниште лоциран на североисточниот брег на Црвеното Море. Градот е најпознат по топлото море и богатиот воден свет.

Запознајте ги пријателските домаќини, препуштете се на вкусовите на арапската кујна, истражете ја пустината и познатата Петра.

Корисни информации

Валута е јорданскиот динар (JOD). Тековниот сооднос е 1EUR = 0,83JOD, 1USD = 0,71JOD. Сè мора да се смени во оваа валута, не може да се плати во долари или евра. Се препорачува плаќање во готово.

Официјален јазик е арапскиот. Англискиот е многу вообичаен, особено во туристичките области.

Виза за државјани на Република Србија е потребно за влез во Јордан. Валидноста на пасошот за туристичко патување мора да биде 6 месеци. Понесете две фотографии, не постари од 6 месеци, на бела позадина, со димензии 3,5 x 4,5 cm.

Вакцина не е потребно, за дополнителни информации се препорачува да се обратите до Институтот за јавно здравје Милан Јовановиќ – Трамбулина.

Кога е најдобро време за посета на Јордан?Најдобро време за обиколка на Јордан е од март до мај. Снег може да има во јануари и февруари. Периодот септември и октомври треба да се искористи за нуркање во Акаба.

Летови за Јордан најмногу се реализираат со трансфери во Доха, Истанбул, Солун.

Храната е меѓу највкусните, арапската кујна е меѓу најубавите во светот. Најмногу се приготвуваат јадењата карактеристични за Блискиот Исток. На пример, можете да јадете хумус, фалафел, мансаф, зарф, шаварма. Она што е интересно е што во Јордан храната се служи во мали шарени чинии, кои ги има во голем број, па разновидноста и миксот на разни салати и намази уште повеќе доаѓаат до израз. Јорданците сакаат да пијат чај, чај од нане, црн чај, чај од шафран и многу други. На крајот, зачинете се со десерт, како баклава, кадаиф или алва.

Препорака за тури:Чудото на светот Петра, пустината Вади Рум со вртоглави карпи и долини, планината Небо, Мртвото Море кое е најсоленото езеро во светот, Аман – главниот град на Кралството Јордан, Акаба кој е идеално место за нуркање во Црвеното Море.

Početna
Hit ponude
Kontakt