Почетна страна Турција

Најпознатите хотели во Аланија

Живописен град на Медитеранот, сместен во голем залив помеѓу планините Таурус и Средоземното Море. Аланија, позната по својата убавина и големото културно и историско наследство, се наоѓа на 120 километри од Анталија и аеродромот каде што слетуваме.

5 min.

Набљудувајќи го градот, можеме да кажеме дека од двете страни на заливот има една плажа по која е позната Аланија. Познатата тврдина, како бедем што ја дели надалеку позната плажа на Клеопатра, додека десно од тврдината и познатата Црвена кула, симболот на градот, се наоѓа плажата на Аладин Кејкубат, познатиот селџучки султан.

Тврдината Аланија , која се издига до 250 метри над морето, е на листата на светско наследство на УНЕСКО. Тврдината е прогласена за национално културно богатство во Турција. Покрај тврдината, туристите во Аланија дефинитивно треба да ја посетат и Црвената кула, која е главната атракција на Аланија. Црвената кула има пет ката, во времето на султанот Кавказ била изградена за да биде одбранбена кула. Денес, качувајќи се до кулата, шетате низ живописните улици полни со миризливи портокали, авокадо и бадеми.

Кои се овие одлични хотели на плажата Клеопатра?

Аланија е вистинскиот избор за сите оние кои сакаат да поминат добар одмор овде во некој од многуте хотели, но и за оние кои сакаат да ја запознаат околината. За парови или пријатели, оние кои патуваат без деца, идеално за одмор е Хотелот  Cook’s Club. Добро е позициониран на плажата Клеопатра, со многу објекти во близина. Аланија е позната и по својот ноќен живот, голем избор на ноќни клубови и ресторани наредени на пристаништето.

На познатата плажа Клеопатра, која важи за една од најубавите, од нашата понуда има уште неколку хотели кои би сакале да ги издвоиме. Меѓу нив се Grand Zaman Garden, на само 100 m од плажа, со капацитети и за деца и за возрасни, додека хотелот Grand Zaman Beach е на самата плажа. Се препорачуваат и двата хотела, поради квалитетна услуга и добра локација. Плажата на Клеопатра е рангирана на шестото место во Европа, како една од најубавите плажи.

Аланија – место кое нуди многу содржини

Ако шетате низ Аланија, не можете да го заобиколите познатиот булевар Ататурк, еден од главните вени на овој град. Покрај рестораните и кафулињата на главната улица, која ноќе е преполна со туристи, има и продавници во кои може да се купи се, од игли до локомотиви, а секако во духот на турските трговци за посакуваната роба да се договорат за цената. Без разлика дали купувате памук или кожа по која Турција е позната, тука ќе најдете и храна кои ќе ги воодушеват вашите сетила – со разни деликатеси, чаеви или многу различни зачини.

Кога ќе ја поминете тврдината и ќе продолжите кон плажата Кеикубат, една од најдолгите плажи овде, чија должина наизменично се менува меѓу паркови, хотели и шеталишта, се стигнува до делот на Аланија наречен Оба. Меѓу нашите гости, еден од најпопуларните хотели од година во година е Хотел Mesut 4 *, кој тоа го оправдува со својата добра услуга. За оние гости кои сакаат хотелот да биде во градот, а во исто време да имаат доза луксуз во него, го препорачуваме хотелот  Asia Beach 5 *што е добар избор за семејства со деца, како и за поединци.

Доколку ги сакате сите овие атракции на дофат на раката, во Турклер, на 20 километри од центарот на Аланија, вистинскиот избор за вас е хотелот Haydarpasha Palace.Овој хотел е идеален за луксузен одмор, како и за сите оние кои сакаат да летуваат во одморалиште со одлична услуга и удобност, а сепак да бидат малку подалеку од градската врева. Погоден е за семејства со деца, како и индивидуални гости. Хотелот располага со одличен аква парк и водни капацитети, добра плажа, удобно сместување и одлична услуга. Се наоѓа на половина пат помеѓу градот Сајд, неговиот антички град и Аланија.

Доколку одлучите да го поминете вашиот одмор во Аланија, веруваме дека повторно ќе се вратите. Градот и хотелите во Аланија нудат различни капацитети, па на вас останува да го изберете хотелот што ви одговара и да уживате во одморот.

Pogledajte top hotele u Alanji:

Pogledajte top hotele u Alanji:

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours