Почетна страна

Саримсакли

Летувајте на едно од најубавите места во егејскиот регион. Идеален за семејства со мали деца!

1 minut čitanja

Препознатливиот туристички регион Ајвалик е засолниште за патниците кои бараат совршен одмор под сонцето на широката песочна плажа Саримсакли . Ова познато летувалиште се наоѓа на околу 150 километри од Измир, на 5 километри од центарот на Ајвалик, до кој може да се стигне со такси. Саримсакли е оддалечен 1120 километри од Белград. Спроти Саримсакли се наоѓа популарниот грчки остров Лезбос и архипелаг од околу триесет острови. 

Саримсакли се издвојува со прекрасната песочна плажа испрскана од брановите на тиркизното Егејско Море. Плажата долга околу 15 километри ја краси синото знаме поради чистотата на водата и брегот. Климата на овој крајбрежен град, кој има околу 7.000 жители, е погодна за белодробни и срцеви заболувања. Дестинацијата е позната како воздушна бања благодарение на екстремно сувиот воздух. Светската здравствена организација го рангираше Саримсакли на самиот врв на дестинации препорачани за луѓето со овие проблеми. 

Ова прекрасно место располага со голем број на различни приватни и хотелски сместувања. Интересот на туристите од Балканот за време на топлите летни месеци е голем, благодарение на убавината на Саримсакли и љубезноста на локалното население. Тоа е идеално место и за семеен одмор и за парови. Овој регион во Турција е познат по одгледувањето на најдобрите маслинки. Покрај маслинките, ви препорачуваме да вкусите традиционална турска и егејска кујна. 

Ѓаволската маса или сатанската софра се издига над Саримсакли и е неизбежна станица за сите намерни или случајни минувачи. Имено, се работи за видиковец со неверојатен поглед, ќе имате можност да го видите неповторливото зајдисонце. Според легендата, ѓаволот сакал да стане добар и да најде место во рајот. Сепак, тој беше одбиен во секој обид. Една девојка, за да не стане негова жртва, смислила и го однела на овој видиковец, ѓаволот се воодушевил што го нашол својот рај и за миг се преобразил. Од него остана само едно големо стапало врежано во камен, кое ќе имате можност да го видите и да вметнете белешка со вашата желба, која, според легендата, сигурно ќе ви се оствари. 

Љубителите на крстарењата ги чека незаборавни возења со брод околу Ајвалик. Пливање и уживање во најубавите заливи скриени во Егејското Море и брегот на Турција. Забавата на брод е исто така неизбежна. За оние кои дошле во Турција на шопинг, тука е центарот Ајвалик, како и саем еднаш неделно.

Поминете ги најубавите денови од вашиот одмор во овој магичен град. Уживајте во топлите денови, благиот ветер и пријатните медитерански ноќи со популарните звуци на турската мелодија.

Ponuda hotela u Sarimsakliju

Ponuda hotela u Sarimsakliju

Saznajte još o Turskoj:

Letovanje_Turska_Hoteli_Antalijska_Regija-1.jpg
Турција

Турција – добар избор за вашето летување

Аранжмани за Турција со авио превоз: Доколку сте решиле да одите на одмор во Турција со авион, можеме да ви кажеме дека сте го направиле вистинскиот избор. Патувањето со авион има голем број на предности.

CIty_Break_Istanbul.jpg
Европско патување

Istanbul

Веднаш да напоменеме дека е невозможно да се посети и истражи Истанбул во еден ден, но со добра организација на времето, можете да видите многу.

Turska – opšte informacije

Turska – opšte informacije

U poslednjih 10 godina, Turska kao destinacija postala je izuzetno privlačna za turiste iz Srbije, kako zbog provoda tokom odmora, tako, najpre zbog čuvene All Inclusive hotelske usluge koju turisti mogu dobiti samo u Turskoj.

Početna
Hit ponude
Kontakt