Почетна страна Малдиви

МАЛДИВИ

Првите асоцијации на Малдивите се гламурозни хотели, прекрасни, долги плажи со бел песок и фасцинантен подводен свет. Звучи како одмор од соништата, нели? Оваа островска држава се наоѓа во Јужна Азија, на 700 километри од Шри Ланка. Главен град е Мале. Малдивите имаат околу 400.000 жители кои се од исламска вероисповед.

Индискиот океан крие многу скапоцени камења, но оној кој отсекогаш се истакнувал се Малдивите. Азиската островска држава крие дури 1.200 острови, од кои околу 200 се населени. Поголемиот дел од островите на Малдивите се со вулканско потекло и настанале со тонење на вулкани, создадени како резултат на зголемената вулканска активност во овој дел од светот. Тие се најниската земја во светот, со просечна надморска височина од 1,5 метри.

Малдивите имаат поволна локација и се погодни за посета преку целата година. Речиси недопрената природа, долгите, бели песочни плажи, тиркизната боја на водата и фасцинантниот подводен свет ги прават Малдивите совршена дестинација за одмор. Друга предност на оваа земја е тоа што е погодна за бегство од бурниот живот и дава можност да се изолирате и да уживате во вашата приватност.

Главниот град Мале , административниот центар, не е премногу популарен кај туристите, па затоа не привлекува премногу внимание кај патниците. Една третина од населението живее во овој град. Живеат лесен живот, најмногу се занимаваат со риболов, пловење и туризам.

Секој остров на Малдивите е приказна за себе и има свој шарм, ваше е да изберете. Те очекуваат сончеви утра, а те буди звукот на брановите што го маваат белиот песок на чекор од тебе. Малдивите се синоним за целосен хедонизам и уживање во нереалната убавина на природата, плажите и егзотиката кои пленат при првиот контакт со оваа земја.

Корисни информации

Официјалната валута е Малдивската рупија (MVR). Тековниот сооднос е 1EUR = 18MVR, 1USD = 15MVR. На аеродромот во Мале најмногу примаат долари, па затоа е попогодно да се донесе оваа валута.

Официјален јазик е дивехи. Англискиот е во употреба, особено во туристичките области.

За граѓаните на Република Србија неопходна е виза за Малдиви. Бесплатно е, достапна е на аеродром до 30 дена. Документација што треба да се подготви: валидна патна исправа (пасош кој мора да важи најмалку шест месеци од моментот на враќање од патувањето), повратен авионски билет, потврда за платен туристички аранжман и доказ за доволно финансиски средства (100 USD плус 50 USD за секој ден престој).

Вакцината не е задолжителна, за дополнителни информации се препорачува да се обратите во Институтот за јавно здравје Милан Јовановиќ – брануваа.

Кога е најдобро време за посета на Малдиви? Климата на Малдивите е тропска, со просечна годишна температура од 29 ° C. Општо земено, можете да патувате на Малдиви во текот на целата година. Високата сезона е периодот од декември до април. Од мај до ноември има период со поголема веројатност за врнежи и затоа цените за сместување во овој период од годината се попристапни.

Летовите за Малдиви најчесто се реализираат преку Доха, Истанбул, Абу Даби, Дубаи.

Храната на менито е главно морска храна. Храната не е премногу разновидна, но е вкусна. Кокосот е една од најчестите намирници на Малдивите, кокосовото масло се користи за подготовка на храна, а кокосовото брашно е исто така една од состојките. Ќе ве воодушеват познатите сушени банани и разните специјалитети направени од кокос, кои можете да ги купите во слаткарниците.

Се препорачува за турнеи: Секој остров на Малдивите е посебен и различен. Едни од најпознатите се: Маафуши, Мале, Велиганду, Налагураидо. Искористете ја можноста на Малдивите да нуркате, да го истражувате подводниот свет, да пливате со кит-ајкули, да медитирате, јога…

Сè што треба да направите е да патувате и да се уверите во рајот.

Ponuda hotela

Ponuda hotela

Početna
Hit ponude
Kontakt