Почетна страна Далечни дестинации

Занзибар

Занзибар, еден од најубавите острови во Индискиот Океан, се наоѓа во Југоисточна Африка и е дел од Танзанија. Го красат најубавите тиркизни плажи и бел мек песок, како и бујна недопрена природа која е симбол на хедонизмот и тропскиот рај.

2 min

Поминувајќи низ оваа област, Занзибар бил под влијание на Персијците, Арапите и Европејците, па културата и традицијата се многу шарени и автентични. Главниот град, Стоун таун, е епицентарот на настаните и ги собира своите секогаш насмеани локални жители кои шетаат низ мали тесни улички, локални пазари и улични ресторани и барови. Градот е под заштита на УНЕСКО од 2000 година поради неговата уникатна архитектура. Незаменливи знаменитости се Куќата на чудата, султанската палата, англиканската црква, музејот на ропството и куќата на Фреди Меркјури, а посебен шарм на градот му даваат сите дрвени порти, кои симболизираат луксуз и богатство во Занзибар.

Преку патот од Стоун Таун е островот Prison, т.е. Островот Чанг, каде што древните желки Алдабра живеат слободно во нивното природно живеалиште, а самиот остров го добил своето име затоа што во 19 век накратко служел како затвор за бунтовничките робови. Денес, овој остров служи како оаза за бегство од градската врева и гужвите на Стоун Таун. Вашето патување во Занзибар ќе биде обележано со запознавање со веселите и разиграни мајмуни Колобус кои се жители на шумата Јозани, која се наоѓа во срцето на островот Занзибар.

Занзибар со гордост го носи прекарот Островот на зачините бидејќи токму тука, на една од фармите за зачини или на локалниот пазар, можете да најдете некои од најегзотичните и најскапите зачини во светот. Ќе имате можност да се запознаете со процесот на одгледување и производство на шафран, морско оревче, каранфилче, цимет, ванила, чили, куркума, ѓумбир, како и највкусните ноти на тропско овошје како кокос, џекфрут, рамбутан, папаја , манго, ананас. Локалните специјалитети во Занзибар се базираат на риба и разновидни морски плодови, поради што е една од највкусните кујни во светот.

Африка никогаш не ве остава рамнодушни, а летниот одмор во мистичниот Занзибар, полн со силни мириси, звуци и бои, засекогаш ќе остане во вашето срце. Ќе уживате во најубавите плажи на островот, Кендва и Нунгви, гледајќи одново и одново како моќта на океанските бранови се прелева во милион нијанси на сино и се враќа на отворено море, спојувајќи се во бесконечна целина со небото. 

Корисни информации: 

Валута: Танзански шилинг (TZS), 1 € = 2615TZS, 1 $ = 2320TZS.

Препорачливо е да понесете долари за замена за локална валута во менувачниците.

Официјален јазик: свахили, арапски, англиски.

Храната е разновидна, покрај африканската кујна која изобилува со интересни зачини кои на храната и даваат посебен вкус, има и индиски и арапски специјалитети. Кујната е богата и со морска храна, ориз, зеленчук, тропско овошје, цедени сокови.

Кога да го посетите Занзибар? Сезоните се поделени на дождливи и суви, сезоната на дождови трае од март до јуни и во ноември и декември, а сушната сезона трае од декември до февруари и од јуни до октомври. Најдобро време за посета на дестинацијата: јуни – октомври, декември – февруари.

Летовите од Белград до Занзибар се поврзуваат со Доха или Истанбул.

Потребна е виза за нашите граѓани и се добива при слетување во Занзибар. Пополнете го формуларот, цената на визата е 50 долари. Валидноста на пасошот мора да биде 6 месеци по враќањето од патувањето.

Вакцината не е задолжителна, за дополнителни информации се препорачува да се обратите до Институтот за јавно здравје Милан Јовановиќ – Трамбулина.

Екскурзии: обиколка на камениот град, обиколка на островот Prison, фармата за зачини, шума Јожани,Blue сафари.

Важна информација: Од 1 јуни 2019 година, во Танзанија (вклучувајќи го и Занзибар) се забранети производството, увозот и употребата на пластични кеси од секаков вид. Оваа регулатива влијае и на патниците кои носат пластични кеси во багажот или ги носат како бесцарински кеси. Ве молиме не ставајте пластични кеси во вашата чанта или багаж, туку користете платнени или хартиени кеси. Ќесите со патент и бесцаринските торби, исто така, мора да се предадат пред да влезат во земјата и да се остават во авионот доколку е потребно. Внимавајте да не прифаќате пластични кеси во продавниците.

Ponuda hotela:

Ponuda hotela:

Početna
Hit ponude
Kontakt