Почетна страна

Дубаи

Еден од 7-те Обединети Арапски Емирати, град кој доживеа експанзија во изминатите 30 години и стана позната метропола и дестинација која привлекува се повеќе туристи. Чудо на архитектурата со 2 вештачки острови во форма на палма и највисоката зграда во светот Бурџ Калифа, висока 828 метри. Богатство, луксуз, гламур, комбинација на традиција со модерни, широки булевари и високи облакодери - добредојдовте во Дубаи.

2 min
putovanje_dubai2-1.jpg

Дубаи се наоѓа на раскрсницата на Европа, Блискиот Исток и Африка, најголемиот град во Обединетите Арапски Емирати, сместен на брегот на Персискиот Залив. Тој е еден од седумте емирати и втор по големина.

Некогаш мало рибарско село, кое живеело од риболов, денес е синоним за луксуз, благодарение на откритието на нафта во 1966 година. Од таа година започнувањето на нафтениот бизнис беше растечка патека, а целата заработка беше вложена во изградбата и развојот на градот. Дубаи е еден од градовите со највисока стапка на развој, знае да гради 500 згради дневно.

Стана еден од најпознатите центри за конференции, состаноци и промоции, идеален за луѓе кои често патуваат поради работа. Меѓународниот аеродром во Дубаи е на само 30 минути возење од центарот на градот, со добро изградени патишта лесно и брзо се стигнува. Традиционалниот начин на живот помешан со луксуз и урбан стил му дава уникатна нота на овој модерен град. Облакодери кои изгледаат како оние што можеме да ги видиме само во научно-фантастични филмови, гламурот, скапоцените камења и надалеку познатите богатства привлекуваат масовни туристи.

Бурџ Калифа, Miracle Garden Dubai, плажата Jumeirah, аква паркот Wild Wadi, Mall Of Emirates, пустина, стариот град, шопинг, облакодери, импозантна архитектура, луксузно живеење, се само дел од „малите нешта“ кои ви ја разбудија фантазијата. Има и опција да го гледате Дубаи од воздух, можете да резервирате турнеја со хеликоптер или балон.

Ponuda hotela

Ponuda hotela

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours