Почетна страна Сејшели

Сејшели

Доколку сонувате за недопрена бујна природа и најубавите песочни плажи, Сејшелите се создадени за вас. Архипелагот Сејшели се наоѓа во Индискиот Океан, недалеку од Мадагаскар и африканското копно. Овие рајски острови ја стекнуваат својата репутација и популарност поради автентичниот изглед на високите гранитни карпи лоцирани на кристално чистите тиркизни плажи.

2 min

Островот Махе, најнаселениот остров на Сејшелите, денес го носи името на поранешниот француски гувернер, а првобитното име значело Островот на изобилството. На неа се наоѓа Beau Vallon, плажа позната по водени спортови, како и Anse Major, можеби најубавата скриена оаза на Махе.

Интересно е што на Сејшели нема домородно население, но креолската традиција се појавува со векови под европско, индиско, кинеско и разни африкански влијанија. Широкиот мултикултурализам на толку мал простор им дава посебен шарм на Сејшелите, а вкусот на локалната култура најдобро се доживува во главниот град – Викторија. Викторија е најмалиот главен град на светот и може да се прошета за еден ден. На пешачката тура ќе имате можност да ги видите најкарактеристичните симболи на градот: хинду храмот на богот Винајагара, локалниот пазар Сер Селвин Селвин Кларк и Саат кулата, копија на лондонската кула наречена Малиот Бен. Над Викторија се наоѓа највисоката планина Морне Блан, која нуди совршен панорамски поглед на островот Еден, кој денес е симбол на елитниот туризам на Сејшелите.

На ова патување ќе имате можност да го видите заштитниот знак на Сејшелите, палмата Coco de mer, чиј најстар примерок е дрво старо околу 300 години и високо 27 метри со совршено рамно дрво и лисја во облик на вентилатор. Женското дрво дава плодови во форма на срце, а дводелната јатка може да тежи до 25 килограми. На Сејшелите живеат и џиновски желки Алдабра, а може да се најде и црн папагал. Густата вегетација на островот е одговорна за постоењето на една од најубавите ботанички градини во светот, позната по градината со орхидеи и преку 500 различни видови растенија.

Корисни информации:

Валута: Сејшелска рупија (SCR), 1 € = 21SCR, 1 $ = 17,8SCR

Официјален јазик: англиски, француски, Сејшелски креолска

Храна:Кујната од Сејшелите се нарекува и креолска кујна, таа е создадена под влијание на африканската, британската, француската, индиската и кинеската кујна. Сејшелите јадат претежно риба, морски плодови, многу ориз, компири, пилешко, како и свежо тропско овошје, на пр. хлебни.

Кога да ги посетите Сејшелите? Најдобро време за посета на дестинацијата: април, мај, октомври, ноември. Иако краткотрајните дождови можат да ве освежат во секое време, Сејшелите сепак можат да разликуваат две сезони во текот на годината: сувата сезона, која трае од јуни до септември и сезоната на дождови, од декември до март.

Летовите од Белград до Сејшелите се поврзуваат со Доха или Истанбул.

Виза: На граѓаните на Република Србија не им е потребна виза за влез на Сејшели.

Hoteli u ponudi

Hoteli u ponudi

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours