Почетна страна Шри Ланка

Шри Ланка

Во неколку наврати, арапски и европски морнари ги открија бреговите на Индискиот Океан околу островот што денес го знаеме како Шри Ланка. Опкружено со океан, ова е земја на долга традиција и култура, тропски шуми, плантажи со чај, диви слонови, нереална природа и срдечни луѓе.

Овој скапоцен камен на егзотика добил различни имиња како што е популарното британско име Цејлон. Меѓутоа, во едно име, со арапско потекло, особено ќе се уверите кога ќе слетате на островот – Серенџиб („Земја на среќните луѓе“). Топлите насмевки и срдечноста на луѓето од овој остров ќе ве пречекаат веднаш по слетувањето на меѓународниот аеродром во близина на Коломбо. Оттаму можете да тргнете на возбудливо патување до централниот дел на земјата, овековечено во сцените од „Индијана Џонс“.

Посвежа клима, и покрај бујната вегетација од џунглата, ќе ве чека во поранешната престолнина на островот Кенди. Во придружба на питоми, мајмуни и слонови, имате можност да го посетите комплексот будистички храмови Дамбула, Сигирија (поранешна палата на кралот Касјапа) или Адамовиот врв. Низ живописните полиња со чај може да се качите со воз до Ели и да се напиете вистинска шолја чај во типично англиско село – Нувара Елија.

Oдморите на плажа ќе ве очекуваат на сè уште автентични места како Бентота или Хикадува. Реге музиката, испреплетениот мирис на кари и цимет, сочно тропско овошје и масажи ќе бидат доволни за вашето хедонистичко искуство на островот. Во секое време можете да го збогатите со порција свежа морска храна, приказна со познатите рибари „столки“ или украс направен од најскапоцениот камен на месечината.

Корисни информации

Валутата што се користи при патување во Шри Ланка е рупијата. Може да се носат и евра и долари. Тековниот сооднос е 1EUR = 220LKR, 1USD = 185LKR. Не потпирајте се на банкомати и плаќања со картички.

Двата официјални јазици се тамилски и синхалски. Англискиот е во употреба.

Потребна е виза за државјани на Република Србија за влез во Шри Ланка. Сегашната цена на визата е 35 долари и се прави онлајн пред да одите на патување. Сите потребни информации за добивање виза ќе ги добиете од агенцијата.

Вакцината не е задолжителна, за дополнителни информации се препорачува да се обратите до Институтот за јавно здравје Милан Јовановиќ – Трамбулина.

Кога е најдобро време за посета на Шри Ланка? Климата е многу разновидна во регионот на Шри Ланка, со дури две сезони на монсуните, што влијае на сезонската. Најдобро време за патување е од почетокот на декември до крајот на март. Просечната годишна температура е 27 ° C.

Летовите  најчесто се реализираат со трансфери во Доха, Абу Даби.

Храната е разновидна и забележливо е влијанието на Индија врз кујната на Шри Ланка. Свежо овошје и зеленчук, ориз, пилешко, мешавини од разни зачини, риба, морски плодови, се она на што се базира кујната. Пробајте некој од специјалитетите како што се гнили, урнати, поло, но не заборавајте да го пробате и најпознатиот пијалок арак – кокосова ракија.

Препорачана тура : Позната по полињата за чај и зачини, Шри Ланка сè уште е недоволно истражена и има многу за истражување. Подгответе кесичка за сувенири, почнувајќи од свеж чај, зачини, природни лекови, но и магнети направени од дрво. Посетете го Коломбо, административен град со необична архитектура каде се испреплетуваат модерното и традиционалното, Хикадуву на југозападниот брег на Шри Ланка со незаборавни зајдисонца и долги плажи, Адамовиот врв, Сигирија и Дамбула. Застанете кај фармата за зачини, но и фабриката за чај. Земјата е позната и по големиот број на сурфери, па можете да се испробате во сурфањето, секако со помош на некој од инструкторите.

Izdvojeno iz ponude

Izdvojeno iz ponude

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours