Почетна страна Далечни дестинации

Мексико

Егзотичната дестинација на потомците на Астеките и Маите ви посакува добредојде во вашиот карипски рај. Преку нашата понуда на групни и индивидуални аранжмани, совети и препораки, започнете да ја запознавате Латинска Америка.

3 min

Мексико, најголемата земја во Централна Америка, има многу разновидна туристичка понуда. Покрај карипските плажи и острови, ќе уживате во вкусовите на мексиканската кујна, како и во истражувањето на историското наследство на Маите и Астеките. Ако сте авантурист, не пропуштајте го Мексико Сити , мултимилионски модерен град кој сè уште ги чува пирамидите на Астеките, музиката на маријачите и сликите на Фрида Кало. Крајниот југоисточен дел на земјата, полуостровот Јукатан, е оддалечен само околу еден час со авион. Зелената рапсодија на џунглата Јукатан се потпира на прашкастиот песок на Карипското Море и ја формира познатата ривиера на Маите. Туристички центар на Маите Ривиера, Канкун, има и меѓународен аеродром. Од неговото пристаниште, можете да стигнете до скриените карипски острови Исла Холбош и Исла Мухерес. Јужно од Канкун, познатиот пат 307 не води до вистинскиот, живописен, мексикански град Плаја дел Кармен и многу луксузни хотели покрај брегот. Каде и да одберете да престојувате на ривиерата на Маите, нема да пропуштите атракции како што се истражување на археолошки локалитети како Чичен Ица, Тулум или Коба, пливање со делфини, нуркање до подводниот музеј. Овој регион е погоден и за престој со деца бидејќи има голем број тематски паркови како што е забавниот парк Скарет (Xcaret). На целата понуда додадете и уникатно капење во цените (пештерите на Маите во џунглата) и ќе разберете зошто Мексико е една од најкомплетните туристички дестинации во светот.

Официјален јазик е шпанскиот, а многу луѓе исто така одлично зборуваат англиски, со оглед на доминацијата на американските туристи.

Валутата што ќе ја платите во Мексико се нарекува мексикански пезос (mxn). Односот на еврото и доларот кон оваа валута е 1 EUR = околу 25 mxn и 1 USD = околу 22 mxn.

Потребни се бесплатни визи за граѓаните на Република Србија доколку немаат валидна американска виза. Потребно е лично да закажете термин во Амбасадата на Мексико во Белград. Повеќе информации за потребната документација може да најдете на https://embamex.sre.gob.mx/serbia/index.php/sr/konzularno/viza.

 

Препорачани тури: археолошки локалитети Теотихуакан, Уксмал, Чичен Ица, Тулум и Коба, посети на градови како Мерида и Ваљадолид, ценот, возење со катамаран, забавни паркови, нуркање…

Храната во Мексико ја класифицира оваа дестинација како гастрономско искуство. Мексиканската кујна е позната низ целиот свет, но нејзините најсочни вкусови можете да ги пробате само во Мексико. Техниките и состојките за подготовка на храната на Маите се испреплетуваат со шпанските влијанија и создадоа необична фузија што ја знаеме денес. Пробајте каде се највкусните тортиљи, кесадили, тако, гвакамоли, енчилади… Пијте само флаширана вода.

Кога е најдобро време за посета на Мексико? Можете да одите да уживате во привлечноста на Карибите во секое време од годината, но треба да имате на ум дека дестинацијата е најпосетувана од декември до мај, додека најврнежливите денови можете да ги очекувате во септември и октомври. Со поголема влажност, температурата е скоро секогаш околу 30 степени.

Лет – од Белград до Мексико Сити или Канкун обично може да летате преку Истанбул, Амстердам или Париз.

Hoteli u ponudi

Hoteli u ponudi

Početna
Hit ponude
Kontakt

Poštovani putnici,

Usled novonastale situacije i blokade računa Barcino Toursa, obaveštavamo sve putnike koji imaju uplaćene aranžmane za 2024. godinu da se obrate osiguravajućoj kući Millenium Osiguranje, www.mios.rs, oko naplate svojih potraživanja. Potrebno je da tom prilikom imate Ugovor o Putovanju, Program putovanja, koji imate u download sekciji našeg websajta, Opšte Uslove Putovanja, koje imate na našem websajtu, Priznanicu o uplaćenim sredstvima i Garanciju Putovanja, koju ste dobili prilikom zaključenja ugovora.

Za sva dodatna pitanja se možete obratiti na email [email protected].

Srdačan pozdrav,

Barcino Tours